• Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας
  • Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας
  • Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας
  • Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας
Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νάουσας

2005-2006

22 Σεπτεμβρίου 2005: Ημερίδα. Ημέρα χωρίς αυτοκίνητο (αφίσα)

14-16 Οκτωβρίου 2005: Εισαγωγικό- επιμορφωτικό σεμινάριο.
«Προσανατολισμοί στην ΠΕ- Θεματογραφία- μέθοδοι- παιδαγωγικές τεχνικές»
Εισηγητές :
1. Σαμαντάς Χρίστος Διευθυντής του 2ου Ενιαίου Λυκείου Έδεσσας
2. Περδίκης Γεώργιος Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Πιερίας
3. Βαχτσεβάνου Μαρίνα Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Αν. Θεσσαλονίκης (εισήγηση)
4. Καρυδά Μαρία Εκπαιδευτικός 1ου Γυμνασίου Νάουσας
5. Σουβατζή Δέσποινα Φυσιογνώστρια
6. Κούσουλας Γεώργιος Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Β΄Αθήνας.
7. Ειρήνη Αναγνώστου Σχολική Ψυχολόγος
8. Κουρουζίδης Θεοχάρης Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ημαθίας
9. Τσαλίκη Ελισάβετ Βιολόγος
10. Phill Sixsmith Εκπαιδευτικός σύμβουλος

24 Οκτωβρίου 2005: Ημερίδα. Συνάντηση Υπευθύνων νομών εμβέλειας ΚΠΕ

16-18 Δεκεμβρίου 2005: Τριήμερο σεμινάριο. «Βιομηχανική κληρονομιά»
Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν:
1. Ίλια Ιωσηφίδου Αντιδήμαρχος Νάουσας
2. Περδίκης Γεώργιος Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Πιερίας
3. Γρυπάρη Μαρία Αρχιτέκτων ΥΠ.ΠΟ.
4. Οικονόμου Μάχη Ερευνήτρια Κέντρου Έρευνας Ελληνικής Λαογραφίας Ακαδημίας Αθηνών
5. Οικονόμου Αλέξανδρος Αρχιτέκτων
6. Αθανάσιος Αήγγης Μηχανολόγος – Υπομηχανικός
7. Δερμάτης Γεώργιος Δρ Βιομηχανικής Αρχαιολογίας
8. Δεληγιάννη Όλγα αρχιτέκτων Εφορεία νεοτέρων Μνημείων Κ. Μακεδονίας
9. Ζαχαροπούλου Γεωργία Δρ Πολιτικός Μηχανικός (εισήγηση)
10. Βογιατζόγλου Όλγα αρχαιολόγος, ερευνήτρια της Βιομηχανικής κληρονομιάς Ν. Ιωνίας
11. Τσαουσίδου Αικατερίνη μέλος Κ.Π.Ε. Νάουσας
12. Καπιωτάς Μιχαήλ Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Λέσβου
13. Σπαρτινού Μαρία – Γεωργία Υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Κυκλάδων
14. Φράγκου Ελισάβετ Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πέλλας
15. Στυλιανού Πασχαλίνα συντονίστρια του δικτύου μέλος του Κ.Π.Ε. Νάουσας
(αφίσα)

3-5 Φεβρουαρίου 2006 «Γεωπεριβαλλοντικά – Γεωμυθολογικά μονοπάτια»
Εισηγητές:
1. Μαρκατσέλης Ευάγγελος συντονιστής του δικτύου
2. Παπαγεωργίου Μαρίνα μέλος Κ.Π.Ε. Στυλίδας
3. Τρανός Μάρκος διδάκτωρ Γεωλογίας
4. Συμεωνίδης χαράλαμπος καθηγητής Γλωσσολογίας
5. Βαλσαμίδης Εμμανουήλ συνταξιούχος Λυκειάρχης
6. Κουρουζίδης Μωησής
7. Κύρου Νικόλαος Γεωλόγος καθηγητής στο 3ο Γυμνάσιο Νάουσας
8. Μάλλιος Γεώργιος Εκπαιδευτικός 1ου Γυμνασίου Νάουσας
9. Μπλιάτκας Νικόλαος Εκπαιδευτικός Καλλιτεχνικών
10. Παπαδοπούλου Μαρία Νηπιαγωγός
11. Στέφη Κόρτη – Κόντη Λέκτορας Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ
12. Παυλίδης Σπύρος καθηγητής Γεωλογίας ΑΠΘ
(αφίσα)

27 Φεβρουαρίου 2006: Ημερίδα. «Οικιστική ανάπτυξη- βιομηχανική κληρονομιά»
Μοδινός Μιχαήλ Δρ Περιβαλοντολόγος
Βυρώζη Βασιλική Υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Πέλλας
Καλαϊτζίδου Αικατερίνη αναπληρώτρια Υπεύθυνη Κ.Π.Ε. Νάουσας
Γεωργιάδου Έλλη αρχιτέκτων – μηχανικός
Φαρμάκης Ιωάννης Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Δυτ. Θεσσαλονίκης
Στυλιανού Λιάνα μέλος Κ.Π.Ε. Νάουσας
(αφίσα)

7-9 Απριλίου 2006: Τριήμερο σεμινάριο. «Γεωργία και Περιβάλλον»
1. Καρβουνίδου Μάρθα μέλος Κ.Π.Ε. Νάουσας
2. Σπάρτσης Νίκος Γεωπόνος κιαθηγητής Φυτ5ικής Παραγωγής ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
3. Μυλόπουλος Γιάννης Πολιτικός Μηχανικός καθηγητής τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος Πολυτεχνικής Σχολής ΑΠΘ
4. Μπεόπουλος Νίκος Γεωπόνος Καθηγητής Γεωπονικής Σχολής Αθηνών
5. Μάττας Κωνσταντίνος Γεωπόνος – Οικονομολόγος Καθηγητής Αγροτικής Πολιτικής ΑΠΘ
6. Γκινόπουλος Παναγιώτης Γιατρός
7. Κουρέτας Δημήτριος φαρμακοποιός αναπληρωτής Καθηγητής φυσιολογίας ζώων Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
8. Παπαδόπουλος Κώστας Γεωπόνος
9. Δουλάμη Ελένη Χημικός Μηχανικός Υποψήφια Διδάκτωρ στο Τμήμα Περιβάλλοντος Ε.Μ.Π.
10. Κουτσούρης Αλέξανδρος Γεωπόνος, επίκουρος Καθηγητής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών
11. Αποστολάκης Δημήτριος Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηρακλείου
12. Κεφαλά Δήμητρα Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Λευκάδς
13. Καραγιάννης Αθανάσιος Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Μαγνησίας
14. Παπαδημητρίου Μηλιά Υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Κέρκυρας

12 Απριλίου 2006: Ημερίδα «Ακολουθώντας… μια Δροσοσταλιά»
Εισηγητές:
1. Βλάχου Φανή φυσιογνώστρια πρώην Υπεύθυνη Κ.Π.Ε. Νάουσας
2. Στυλιανού Λιάνα Δασκάλα μέλος Κ.Π.Ε. Νάουσας
3. Φράγκου Ελισάβετ Δασκάλα Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Πέλλας
4. Ηλιοπούλου Ιφιγένεια εκπαιδευτικός
5. Γεωργόπουλος Αλέξανδρος Επίκουρος καθηγητής Προσχολικής Αγωγής ΑΠΘ

26-28 Μαΐου 2006: Τριήμερο σεμινάριο. «Παραδοσιακοί οικισμοί και φύση»
Εισηγητές ήταν:
1. Μιχάλης Αράπογλου Δρ Κοινωνικής και Οικονομικής Γεωγραφίας Πανεπιστημίου Παρισίων
2. Αντώνης Γιτόπουλος συγγραφέας του βιβλίου «Αρκουδοχώρι»
3. Αλέξανδρος Οικονόμου αρχιτέκτων μηχανικός
4. Θεολογίδου Κλεοπάτρα αρχιτέκτων αναστηλώτρια
5. Κουρουζίδης Θεοχάρης Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ημαθίας
6. Αλεξιάδου Σωτηρία Φοιτήτρια αρχιτεκτονικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
7. Στεφανάκη Αικατερίνη Ιστορικός τέχνης
8. Θεοδοσίου Αλεξάνδρα κεραμίστρια
9. Γράσσος Γεώργιος μέλος Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας
10. Βίγκλας Παναγιώτης μέλος Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

4 Ιουνίου 2006: Ημερίδα. «Πόλεις σε ποτάμια» Πανελλήνιο διαδημοτικό δίκτυο πόλεων.
Ομιλητές: Γεωργία Κακούρου – Χρόνη
Γραικός Ιωάννης

Φυσική μυρωδιά

Τα συνθετικά αρώματα που βρίσκονται σε διάφορα προϊόντα είναι επίμονες ενώσεις που δεν διασπόνται εύκολα και έχουν ανιχνευτεί στα πιο απίθανα μέρη , όπως μύδια, το ανθρώπινο λίπος, το μητρικό γάλα και τα ψάρια. Είναι δυνητικοί αναστολείς ορμονών και καλύτερα να αποφεύγονται. Αντί γι’ αυτά επιλέξτε αρώματα που έχουν ως βάση τα φυσικά έλαια. Εγκαταλείψτε τα αποσμητικά χώρου του εμπορίου και ανοίξτε τα παράθυρα για να αερίσετε το σπίτι ή βράστε κανέλα ή ψεκάστε με νερό όπου έχετε διαλύσει έλαιο λεβάντας ή ότι άλλο φυσικό έλαιο της αρεσκείας σας.